31.10.2023 - 10:00

Университетският център за регионални изследвания и анализи и Центърът за върхови постижения „Наследство БГ” имат удоволствието да Ви поканят на академично събитие „Едно ново начало преди век – 100 години дипломатически отношения между България и Република Турция (1923-2023)“ и откриване на изложба „Дипломация без много думи. Официални подаръци, дарени от Република Турция на български държавни дейци през XX-XXI век“.

Събитието ще се проведе във вторник, 31 октомври 2023 г. от 10:00 ч. в Нова конферентна зала (Огледална зала) в сградата на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, а изложбата ще бъде окрита в 11:30 ч. във фоайето пред Аулата на Ректората.

Академична програма:

10.00 ч. – Официално откриване и приветствия от Ректора на СУ "Св. Климент Охридски“ проф. дфн Анастас Герджиков, Министерството на външните работи на Република България, Н. Пр. госпожа Айлин Секизкьок - посланик на Република Турция в България, и академичния ръководител на УЦРИА проф. дин Иван Първев.
10.10 ч. – доц. д-р Светослав Живков (ИФ): Българо-турските отношения между
двете световни войни през XX в.
10.30 ч. – проф. д-р Евгения Калинова (ИФ): Отношенията между НР България и
Република Турция, 1947-1989 г.
10.50 ч. – докторант Петя Павлова (ИФ): България и Турция през последните 30
години.
11.10 ч. – проф. д-р Ирина Саръиванова (ФКНФ): Възникване и развитие на
специалност “Тюркология” в СУ “Св. Климент Охридски”